KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 12261036
nr 1226 1036
Max Goldstein - Mago
(1925-2008), Sverige
Kostymskiss till musikalen "Sommarnattens leende (A Little Night Music)". Skissen föreställer rollfiguren Madame Armfeldt och denna klänning bars av Zarah Leander i uppsättningen på Folkan i Stockholm. Signerad, daterad Mago 73, akvarell. Motivet: 40,5x29 cm. Skänkt till auktionen av stadsbrud Lill Lindfors
Max Goldstein - Mago, svensk kostymtecknare och målare född 1925, död 2008.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
4.500 kr
torsdag 18 oktober 2018
kl 18:00:00
100 kr
150 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÃ…TT)
200 kr
250 kr
350 kr
400 kr
500 kr
600 kr
700 kr
700 kr
800 kr
900 kr
ledande budet*
1.500 kr
1.600 kr (Budbetjänt)
2.000 kr
2.200 kr (budbetjänt)
18 okt
Stadsbrudskåren
Välgörenhetsauktion i samarbete med Stadsbrudskåren
Läs mer om Stadsbrudskåren
Max Goldstein - Mago
Läs mer om Max Goldstein - Mago